„Cudowne dziecko”, tytuł oryginalny „August Rush”

Amerykański film z 2007r. w reżyserii Kirsten Sheridan opowiada historię11-letniego Evana, który całe swoje życie mieszka w Domu Dziecka. Chłopiec nigdy nie poznał swoich rodziców, jednak czuje, że oni gdzieś na niego czekają.

„Gambit królowej”

„Gambit królowej” to amerykański siedmioodcinkowy miniserial oparty na powieści Waltera Tevisa pod tym samym tytułem, wyprodukowany w 2020r. przez platformę Netflix. Serial przenosi nas w lata 50 - te ubiegłego wieku, kiedy główna bohaterka, rudowłosa Beth Harmon po śmierci matki trafia do sierocińca.

„Rozdzielone. Dzień, w którym NRD zabrała mi matkę” Katrin Behr, Peter Hartl

Bohaterkę i narratorkę książki, Katrin, poznajemy gdy ma 4 lata. Jest zimowy ranek 1972 roku. Z nieznanych dla niej przyczyn ona i jej starszy brat Mirko zostają oddzieleni od matki i zabrani przez obcych ludzi do domu babci, a potem do domu dziecka. Katrin kolejny raz spotka swoją matkę już jako dorosła osoba, po upadku muru berlińskiego. Po latach dowie się także, że w przypadku ich matki, odebranie władzy rodzicielskiej i skierowanie jej dzieci do adopcji było środkiem represji socjalistycznych władz państwowych wobec „niewygodnej jednostki”.

Joe Peters „Płacz niemymi łzami”

Czasami wydaje się, że sytuacje, które spotykają Joe są wręcz niemożliwe do przeżycia. On jednak podnosi się, żyje dalej. Autor w swojej historii zwraca także uwagę na brak zainteresowania i pomocy ze strony otoczenia i służb pomocowych. Nikt nie interesował się losem chłopca, kiedy kilka lat spędził więziony w zimnej piwnicy.

JEDNA KROPLA, KTÓRA MOŻE SPOWODOWAĆ MORZE PROBLEMÓW...

Rodzice oczekujący narodzin swojego dziecka marzą zwykle o jednym - aby było ono zdrowe. To wielkie pragnienie towarzyszy również Kandydatom na rodziców adopcyjnych, którzy zgłaszają się do Ośrodka Adopcyjnego.
Kiedy w trakcie spotkań diagnostycznych rozmawiamy z Kandydatami, często mają różne zdanie na temat wieku  dziecka, jego płci, a nawet liczby dzieci, jaką są gotowi przyjąć. Chcieliby jednak aby przyjęte przez nich dziecko było jak najbardziej zdrowe i dobrze rozwijające się.

I trudno się temu dziwić…

Jednak w Ośrodku oczekiwania Kandydaci na rodziców adopcyjnych często muszą zderzyć się z rzeczywistością Naszych dzieci. Bowiem każde z nich dostaje od swoich rodziców biologicznych i środowiska wychowawczego bagaż. Te bagaże bywają naprawdę różne. Jedne malutkie jak pudełko od zapałek, inne wielkie jak góra. Nie rozmiar tych walizek jest jednak ważny, ale ich zawartość. Ponieważ na żadnym etapie swojego życia dzieci te nie będą mogły ruszyć w świat beztrosko bez tego bagażu. Nawet adopcja i szczęśliwe życie z nową kochającą rodziną nie pozwoli im do końca wyzbyć się tego niechcianego i trudnego dla nich „prezentu”. Jednym z nich jest Fetal Alcohol Syndrome - FAS....