moglo

„Jest coś gorszego od niewłaściwej relacji, nawet najbardziej szkodliwej (...)
Brak jakichkolwiek relacji. Pustka.” 
Mogło być inaczej, John Brooks

 

Historia Casey Brooks, która została opisana przez jej adopcyjnego ojca, zaczyna się kiedy życie siedemnastoletniej dziewczyny się kończy. Jako czternastomiesięczne niemowlę Casey, a właściwie Joanna, została adoptowana w Polsce przez amerykańskie małżeństwo Johna i Erin, którzy bezskutecznie starali się o swoje dzieci. Jako wcześniak i odrzucone przez matkę biologiczną dziecko - Casey trafia ze szpitala do instytucjonalnej pieczy zastępczej, a następnie rusza w daleką podróż do nowego domu.

Autor dzieli się z czytelnikami doświadczeniem kolejnych etapów życia wraz z adopcyjną córką. Nie jest to życie łatwe i szczególnie szczęśliwe. Casey, którą w nowej rodzinie otoczono miłością i opieką, od najmłodszych lat nie potrafi poradzić sobie z relacjami z otaczającymi ją ludźmi oraz emocjami. Te niezrozumiane i często nieakceptowane zachowania i emocje z czasem prowadzą do pojawienia się zachowań destrukcyjnych, samookaleczeń i sięgania po używki. Książka „Mogło być inaczej” jest opisem poszukiwań i wołania o pomoc nie tylko samego dziecka, ale również jego rodziców, którzy korzystają ze wsparcia wielu specjalistów, aby tylko pomóc córce.

Historia Casey nie ma szczęśliwego zakończenia. Pomimo prób i podjętych form pomocy ze strony najbliższych oraz terapeutów, życie Casey kończy się na moście Golden Gate. John i Erin szukając przyczyny tego tragicznego wydarzenia coraz bardziej zagłębiają się w historię pochodzenia i okresu wczesnego dzieciństwa. Przekonują się, że każde doświadczenie jakie Casey wyniosła z okresu niemowlęcego wpływa na jej postrzeganie świata, samej siebie i relacji z rodziną i rówieśnikami. Choć z pozoru jest zdrowym i dobrze rozwijającym się dzieckiem, które dosyć szybko nadrabia opóźnienia w rozwoju psychoruchowym tak na prawdę codziennie musi mierzyć się z tym jak i z kim budować relacje. Autor w prosty i czytelny sposób przybliża niełatwe zagadnienie jakim są zburzenia przywiązania u dzieci. Na przykładzie opisanych zachowań tłumaczy ich znaczenie i podłoże. Daje również nadzieję, pokazując dostępne formy pracy i pomocy, które mogą pomóc w codziennym funkcjonowaniu dzieciom borykającym się z RAD. Serdecznie zachęcamy do lektury…