Jeśli bocian nie przyleci, czyli skąd się biorą dzieci. Agnieszka Frączek.

bocian

 

Książeczka porusza temat adopcji w wierszowany i przystępny dla dziecka sposób. Opatrzona jest kolorowymi ilustracjami. Pokazuje etapy podejmowania decyzji o adopcji. Wskazuje, iż najważniejsze jest noszenie dziecka w sercu, tak by ono czuło, że jest kochane i upragnione. Mówi o szczęściu jakie ze sobą niesie pojawienie się długo oczekiwanego dziecka.


 Wszystko o adopcji. Marc Nemiroff, Jane Annunziata.

wszystko

 

Ta książka to przewodnik dla rodziców adopcyjnych jak i dla ich dzieci. Opisuje jak powstaje rodzina. Przedstawia rozmaite sytuacje z życia oraz podsuwa sugestie możliwych odpowiedzi na różne pytania. Pozwala zrozumieć czym jest adopcja, wyjaśnia wiele wątpliwości z nią związanych. Opisuje jakie emocje towarzyszą przyszłym rodzicom adopcyjnym jak i dzieciom. Pokazuje w przystępny sposób poszczególne etapy przysposobienia wraz procedurami urzędowymi. Ponadto książka zawiera Uwagi dla rodziców, w których zawarte są wskazówki jak odpowiadać na najtrudniejsze pytania dotyczące adopcji ze strony dzieci.


Bajka o odnalezionym Słoneczku. Beata Gradowska.

bajka

 

Bajka opowiada o drodze kandydatów na rodziców adopcyjnych jaką musieli przebyć, by odnaleźć swoje dziecko – Słoneczko. Opisuje ich pragnienie przyjęcia dziecka oraz jakie działania podejmują oni, by zrealizować swoje marzenia. Bajka pokazuje, że najważniejsze jest to by w adopcji kierować się sercem. Opisuje także jakie emocje towarzyszą zarówno przyszłym rodzicom jak i dziecku oraz przedstawia jak zmienia się ich życie. Wzajemna bowiem miłość zabarwia świat wszystkimi kolorami tęczy i od tej pory nie ma miejsca na smutek, a Słoneczko świeci im już zawsze.


Przedstawione powyżej pozycje książkowe bardzo dobrze nadają się do odczarowywania tematu adopcji. Warto je przeczytać wraz z przyjętym dzieckiem. Można także czytać innym dzieciom, by pokazać, że adopcja to jeden ze sposobów stworzenia rodziny, a dzieci adopcyjne są wyczekiwane i bardzo kochane przez nowe rodziny.